English

Hakkımızda

MERCANSOY ŞİRKETLER GRUBU

Temelleri 1957 yılında İstanbul'da atılan Mercansoy Şirketler Grubu, sektörde 50 yıla yaklaşan köklü bir geçmişe sahiptir.

Mercansoy Grubu yurt içinde elektronik ve beyaz eşya, yurt dışında inşaat sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Tüm faaliyetlerini merkezi Gazi Osman Paşa’da bulunan 27000 metre kare kapalı alana sahip Mercansoy Plaza’da sürdürmeye devam etmektedir.

Mercansoy Şirketler Grubu, yıllarca elektronik ve beyaz eşya konusunda Türkiye' de ki birçok markanın toptan dağıtıcılığını üstlenerek bu sektörde en güçlü dağıtım ağlarından birine sahip olduğunu kanıtlamıştır. Bu başarısını 1996 yılında Grundig ürünlerinin Türkiye Genel Distribütörlüğünü alarak devam ettirmiştir. Türk tüketicisini Alman Grundig markası ile buluşturmuştur.

Grundig’ de imza attığı başarılı çalışmalar sonucu dünya elektronik devlerinin de ilgisini çekmeye başlayan Mercansoy Şirketler Grubu, 2003 yılında da ses ve görüntü sistemlerinde ki dev Japon AKAI ile Türkiye Genel Distribütörlüğü için el sıkışmıştır.

Dünya elektronik pazarını yakından takip etmeye çalışan, Türk tüketicisini yeniliklerle ve kalite ile buluşturmayı kendisine ilke edinen Mercansoy Şirketler Grubu, bu anlayış ile 2006 Mart ayı itibariyle ses ve görüntü sistemlerinde Alman kalitesinin ve gücünün simgelerinden olan, görüntü ve ses sistemleri ürün grubunda HD Ready, HD LCD ve Plazma televizyonlar, HD DVD oynatıcılar ve Blue Ray ürünleri bulunan ENOX markasının da Türkiye Genel Distribütörlüğünü üstlenmiştir.

Grup bünyesindeki Mercansoy Dış Ticaret A.Ş. ve Mercansoy Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama San. ve Tic. A.Ş. AKAI ve ENOX ürünlerinin ithalat, satış ve servis faaliyetlerini sürdürmenin yanında, IT, elektronik, beyaz eşya, küçük ev aletleri ve ısıtıcı ve soğutucu ürünlerini içeren GRUNDIG, ALTUS, KEYSMART, DEMİRDÖKÜM, SUNNY markalarının bölgesel dağıtıcılını yapmaya devam etmektedir. Mercansoy Grubu bünyesinde yer alan merkez servisin yanı sıra tüm yurda yayılmış 250 adet yetkili servis ile ithalatını yaptığı ürünlerine hizmet vermektedir. Grup yurt sathında 1000'in üzerinde satış noktasında faaliyetlerine devam etmektedir.

Mercansoy Grubunun Türkiye pazarına sunduğu başlıca ürünler arasında;

IT sektöründe; PC bilgisayar, notebook, yazıcılar, MP3, MP4 çalarlar, fotoğraf makineleri

Elektronik sektöründe; CRTV, LCD TV, Plazma TV, Müzik seti, sinema sistemleri

Beyaz eşya sektöründe; Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, set üstü ocak, ankastre grubu ürünleri

Isıtıcı ve soğutucu sektöründe; Klima, vantilatör, doğal gaz sobası, kombi, şofben, termosifon, fanlı ısıtıcılar

KEA sektöründe; başta süpürge, mikro dalga fırın olmak üzere her çeşit KEA bulunmaktadır.

Genç, atılımcı ve dinamik bir yönetim yapısına sahip olan Mercansoy Grubu’nun hedefi, yukarıda bahsi geçen ürün gruplarındaki tüm yenilikleri, Dünya ile aynı anda ve uygun fiyatlarla, üstelik çok yaygın bir servis güvencesi ile Türk tüketicisine sunmaktır.

Mercansoy Grubu bünyesinde elektronik ve beyaz eşya sektörü dışında da yurt içi ve yurt dışı pazarlarda yeni sektörlere yatırım yapmak amacıyla Stratejik Planlama Departmanı kurulmuştur.

Mercansoy Grubu bunun ilk neticesi olarak 2007 yılı başında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde toplam 100 milyon dolarlık alışveriş ve lüks konut inşaat yatırımına başlamıştır.

İlgili Departman muhtemel yatırımlar konusunda araştırmalarını devam ettirmektedir. Bu konuda birkaç sektörde daha ciddi yol kat eden Mercansoy Grubu önümüzdeki birkaç yıl içerisinde hızlı büyümesi ön görülen şirketler arasında gösterilmektedir.